19 września 2018. imieniny: Konstancja, January
  × strona główna
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy Grodzisk
tel. +48 85 656-80-61
ug@gminagrodzisk.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Aktualności
Rozpoczęcie sezonu grzewczego - powracający problem spalania śmieci

 

Z kolejnym rozpoczęciem sezonu grzewczego powraca w naszej gminie problem spalania śmieci i zanieczyszczenia powietrza.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest sektor komunalno-bytowy, tzw. „niska emisja", czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych. Wszystko to zostaje przy samej powierzchni ziemi i jest przez nas wdychane. Proceder spalania śmieci, choć szkodliwy i nielegalny, jest niestety powszechny.

W związku z powyższym apelujemy do mieszkańców o zaprzestanie spalania śmieci w piecach.

Nie czyńmy z odpadów głównego materiału opałowego, zwłaszcza w sytuacji, w której zgodnie z zasadami nowego systemu gospodarowania odpadami właściciele nieruchomości mogą oddać każdą ilość odpadów komunalnych bez względu na to czy są zbierane w sposób selektywny czy zmieszany. Musimy mieć świadomość, na co narażamy siebie, sąsiadów, a przede wszystkim nasze dzieci.

Wydajność energetyczna spalania nieposegregowanych śmieci jest niewielka, a konsekwencje mogą być bardzo poważne. Domowe kominy, pozbawione filtrów, produkują więcej zanieczyszczeń niż zakłady czy spalarnie śmieci. Dotyczy to osiedli domów jednorodzinnych, ale także kamienic ogrzewanych piecami kaflowymi.

Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy, czy lakierowanych materiałów. W wyniku spalania tego typu odpadów emitowane są rakotwórcze dioksyny, których toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach np. w postaci chorób nowotworowych.

Poza tym palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy" w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i powstania pożaru.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z zapisami Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Grodzisk - popiół i żużel pochodzący z palenisk domowych należy przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Dostarczany przez mieszkańców gminy we własnym zakresie popiół i żużel powinien być zgromadzony w workach i składowany w kontenerze ustawionym do odbioru wyłącznie danej frakcji odpadów komunalnych.

Worki do gromadzenia popiołu z palenisk domowych można pobierać w pokojach
nr 1 i nr 4 Urzędu Gminy Grodzisk w godzinach pracy urzędu.


W Ó J T
Antoni Tymiński

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójt
 
SONDA
zobacz wyniki

<<   Wrzesień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

MAPA SERWISU
STATYSTYKA